• Lesná škôlka – zážitkové učenie

          • Naši žiaci si budujú vzťah k prírode aj vďaka aktivitám, ktoré sú spojené so zážitkovým učením. 12. apríla nás v škole navštívili SOKOLIARI MAJSTRA VAGANA zo Starej Ľubovne. Prišli spolu s lietajúcimi kamarátmi, ktorí sú hlavnými hrdinami projektu Lesná škôlka – zážitkové učenie. Ing. Hubert Pilát a Juraj Kumala zábavnou formou previedli deti životom lesa. Žiaci sa mohli dotknúť a porovnať kožušiny, parohy zvierat, kôru stromov. Oboznámili ich so sokoliarstvom a ukázali dravcov. Tí, ktorým nechýbala odvaha, okrídlencov aj pohladkali.

            Ďalšie foto nájdete tu.

          • Oznam

          • Riaditeľka ZŠ s MŠ, SNP 412, Stakčín v súlade s § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov oznamuje, že dňa 17. apríla 2023  poskytne voľno žiakom základnej školy zorganizačných dôvodov.

          • Zápis do 1. ročníka

          • Vážení rodičia, milé deti,

            pozývame Vás na slávnostný zápis do 1. ročníka, ktorý sa uskutoční

            dňa 13. apríla 2023 o 15,00 hod. v budove základnej školy.

            Tešíme sa na Vás.

          • Veľkonočné zvyky a tradície

          • Jarné obdobie bolo v minulosti bohaté na ľudové obyčaje. Stakčín nebol výnimkou. O jeho veľkonočných zvykoch a tradíciách 4. apríla porozprávali druhákom klienti stakčínskeho Denného stacionára. Veľkonočné sviatky sa kedysi spájali s prvou orbou, sejbou a vyháňaním dobytka na pašu. Na Kvetnú nedeľu sa svätili bahniatka, ktoré sa dávali do striech domov, dobytku do krmu a na Veľkú noc sa nimi ozdobovali hroby. Pri pečení pasky si musela gazdiná podskočiť, aby sa jej vydarila. Veľká paska z bielej múky mala približne 5 – 7 kg, z čiernej múky sa pripravovala malá paska, z ktorej sa dávalo i dobytku. Na posviacku pokrmov pri cerkvi ženy nosili potraviny (vajíčka, slaninu, chren, šunku, syrec, klobásu) v plachte – chlebovke. Po posviacke a skončení omše sa každý s pokrmom ponáhľal domov. Vravelo sa, že kto bude prvý, bude sa mu celý rok dobre dariť. Zaujímavosťou tohto sviatku boli dievčenské hry chorovody. Poobede chodili dievčatá po dedine a hrávali sa na Kačky, Na mosty, Na lisečky. Veľkonočný pondelok patril mládencom. Navštívili každý dom v dedine, kde mali dievku, oblievali ju vodou alebo kúpali v Ciroche. Dievka ich pohostila a obdarovala maľovanými vajíčkami (pisankami).

          • Kniha – najlepší kamarát

          • „Knihy sú ako dvere. Otvoríte ich a vstúpite do iného sveta.“ (J. Winterson)

            Pomyselné dvere do zázračného sveta kníh sa 31. marca otvorili pre žiakov 1. - 4. ročníka. V čase od 16:00 hod. do 19:00 hod. sa školská telocvičňa premenila na veľkú čitáreň. V rámci podujatia Kniha – najlepší kamarát sa v nej stretlo 32 detí, ktoré rady čítajú. Súťažilo sa v štyroch družstvách. Žiaci plnili rôzne zadania, ktoré súviseli s knihami. 12 aktivít (napr.: Dobre vedieť, Uhádni rozprávku, Rýmy, Poskladaj mená autorov, …) preverilo ich vedomosti, šikovnosť, športovú zdatnosť, ale aj schopnosť pracovať v skupinách. Okrem súťaženia sa dozvedeli veľa nových informácií o autoroch detskej literatúry, postavách literárnych diel, ale aj prečo sa mesiac marec nesie v znamení kníh. Za každú splnenú úlohu získali sladkosti. Odmenou pre malých čitateľov bola aj záverečná diskotéka. Akciu pripravila školská knihovníčka Mgr. Jana Morongová v spolupráci s učiteľkami prvého stupňa. Vďaka patrí aj vedeniu školy za pomoc pri organizácii a kuchárkam, ktoré žiakom pripravili chutné občerstvenie.

        • O troch prasiatkach
          • O troch prasiatkach

          • 31. marca medzi deti do materskej školy zavítalo bábkové divadielko z Prešova. Našim prvákom a škôlkarom zahrali známu rozprávku O troch prasiatkach, ktoré sa rozhodli, že si postavia vlastné domčeky. Divadelné predstavenie plné humoru, napätia a pekných pesničiek oslovilo malých divákov. Bábkohercov odmenili zaslúženým potleskom.

          • Pasovačka

          • Zápasnícky klub Slávia v spolupráci s CVČ Snina vyhlásil dlhodobú súťaž pre žiakov základných škôl – PASOVAČKA. Jej princíp je pomerne jednoduchý. Ide o to, aby ste svojho súpera podobnej hmotnosti trikrát vytlačili z kruhu von alebo ho zdvihli a udržali aspoň tri sekundy nad zemou. Prvé kolo Pasovačky sa uskutočnilo 29. marca v telocvični CVČ Snina. Zverenci pána učiteľa Mgr. Mariána Hudáka si počínali veľmi dobre. Ich silové snaženie im prinieslo dve víťazstvá a v tabuľke sa umiestnili na 3. mieste.

             

            Družstvo ZŠ s MŠ Stakčín

            Kapraľová Ella          

            Varchoľaková Bianka

            Kapraľ Adam

            Holenda Kristián

            Kožuškanič Lukáš

            Rudy Kristián

            Bodnár Erik

            Bodnár Mário

            Keleman Ján

            Pitlanič Tomáš

             

        •  Hviezdoslavov Kubín – okresné kolo
          • Hviezdoslavov Kubín – okresné kolo

          • V renesančnom kaštieli v Humennom sa 29. marca uskutočnilo okresné kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín. V prednese umeleckého slova súťažila viac ako stovka recitátorov z okresov Humenné, Snina a Medzilaborce. V 1. kategórii (2. - 4. ročník) našu školu reprezentovali Miroslava Sivulková (2. ročník) a Alica Štofirová (4. ročník).

        • Biblická olympiáda
          • Biblická olympiáda

          • Dňa 28. marca 2023 sa na pôde Cirkevného centra voľného času v Snine uskutočnilo protopresbyterské kolo Biblickej súťaže (1. – 4. ZŠ) a Biblickej olympiády (5. – 9. ZŠ a SŠ). Našu školu úspešne reprezentovali žiaci, ktorí v silnej konkurencii obsadili prvé dve miesta.

            V kategórii Biblickej súťaže A (1. a 2. ročník) získali žiaci Andreas Senka (2. ročník), Peter Demjanovič (1.A) a Matej Sentivan (1.B) 1. miesto. V kategórii Biblickej olympiády (5. – 9. ročník) sa siedmaci Jakub Špitalik, Daniel Demjanovič Alexej Piteľ umiestnili na 2. mieste. Srdečne gratulujeme.

        • Výchovno-vzdelávacia exkurzia
          • Výchovno-vzdelávacia exkurzia

          • Žiaci 8. A a 8. B triedy navštívili v piatok 24. marca 2023 s vyučujúcimi dejepisu a slovenského jazyka a literatúry Vihorlatskú knižnicu a Vihorlatské múzeum v Humennom. Vo Vihorlatskej  knižnici, ktorá je regionálnou knižnicou s metodickou pôsobnosťou pre 104 knižníc v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce, im pracovníčka priblížila fungovanie knižnice a informovala ich o konkrétnych službách, ktoré knižnica poskytuje. V umelecko-historickej expozícii Vihorlatského múzea, ktoré sídli v budove renesančného kaštieľa zo 17. storočia, si žiaci prezreli bytovú kultúru šľachty od obdobia renesancie po 20. storočie.

        • Ponožková výzva
          • Ponožková výzva

          • Každoročne sa Ponožková výzva koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Tie sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu, pretože chromozóm má tvar ponožky. Obuli sme si ich aj my. Vyjadrili sme tak našu vôľu búrať predsudky a byť k iným tolerantnejší. Inakosť je normálna a patrí do nášho života.

          • Medzinárodný týždeň priateľstva

          • „Pre svet môžeš byť iba jednou osobou, ale pre jednu osobu môžeš byť svetom.“ (B. Snyder)

            Aj takáto je sila kamarátstva a my sme si ju pripomenuli v rámci projektu „Medzinárodný týždeň priateľstva“. Prvou iskierkou boli krásne náramky priateľstva, ktoré deti z 1. - 4. ročníka vyrábali pod vedením starších žiačok. Druháci sa vo svojich slohových prácach zamýšľali nad tým, prečo je dobré mať kamaráta. Takého pravého, ktorý pri nás stojí v dobrom aj v zlom, povzbudí nás a nezávidí, dopraje a veľa nežiada. Spoločným úsilím všetkých prvostupniarov vznikla pestrá galéria portrétov najlepších priateľov, ktorých maľovali na hodinách výtvarnej výchovy.

          • Testovanie 9 2023

          • 22. marca 2023 sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl pod názvom Testovanie 9 2023.

            Testovanie  je určené  všetkým  žiakom  9. ročníka základných škôl a 4. ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom v SR vrátane žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami (okrem žiakov s mentálnym postihnutím).

            Žiaci  budú testovaní z predmetov matematika a  slovenský jazyk a literatúra.

            Náhradný termín Testovania 9 2023 sa uskutoční 4. apríla 2023.

            Bližšie informácie k Testovaniu 9 2023 nájdete na stránke https://www.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-9

             

          • Lyžiarsky výcvik

          • Lyžiarsky výcvik

            Naši siedmaci si v dňoch od 26. februára do 3. marca 2023 užili poriadnu dávku snehu a lyžovania v malebnom prostredí Oravskej vrchoviny v obci Nižná. V zimnom stredisku SKI Uhliská absolvovali lyžiarsky výcvik pod vedením Mgr. Mariána Hudáka a Mgr. Adriány Kapraľovej. Počas týždňového pobytu sa žiaci naučili základy lyžovania, tí skúsenejší sa v ňom zdokonalili, našli si nových kamarátov a domov si odniesli kopec zážitkov. Samozrejme, nechýbali ani záverečné preteky. Najlepšími lyžiarmi boli:

            Dievčatá:

            1. Eva LUKÁČOVÁ
            2. Lea KOFIROVÁ
            3. Alexandra DEMJANOVÁ

            Chlapci:

            1. Damian KEREKANIČ
            2. Tobiaš KAPRAĽ
            3. Patrik CHALČÁK
          • SHAKESPEARE´S DAY

          • Posledný februárový deň sa v CVČ Snina konala súťaž v prednese poézie, prózy a vlastnej tvorby v anglickom jazyku. Predstavili sa v nej žiaci zo štyroch škôl okresu Snina. Medzi nimi úspešne svoj talent a šikovnosť predviedla Karin LELIČOVÁ (6. ročník), ktorej vlastnú tvorbu porota odmenila 1. miestom. Srdečne gratulujeme.

          • Pexesový kráľ

          • V školskom klube detí bolo opäť veselo. Chlapci a dievčatá sa 3. marca stretli v pexesovom súboji, ktorý precvičil ich pamäť, postreh a určite mnohým pomohlo aj šťastie. Súťažilo sa formou družstiev, z ktorých vzišli jednotliví víťazi. Tí sa potom stretli vo finále a zabojovali o titul Pexesový kráľ / Pexesová kráľovná. Po partičkách plných napätia sa ho podarilo získať Grétke Chalčákovej (1.A) a Sofii Čokinovej (4. ročník). Druhé miesto patrí Matejovi Sentivanovi (1.B) a Vanese Petíkovej (4. ročník). Titul Pexesová princezná získala Ella Kapraľová (4. ročník), ktorá obsadila 3. miesto. Víťazmi sú však v skutočnosti všetci účastníci súťaže, pretože bojovali čestne, zo všetkých síl a s rešpektom voči súperom.

          • Vansovej Lomnička

          • Vo štvrtok 23. februára sa v priestoroch Obývačky v Snine uskutočnil už 56. ročník okresného kola Vansovej Lomnička. Podujatie sa konalo pod záštitou Okresnej organizácie Únie žien Slovenska v Snine. Vansovej Lomnička je postupová súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy žien do 18 rokov. Nesúťažne sa jej zúčastnili naše nádejné recitátorské talenty Matej Sentivan (1.B), Pavol Kapraľ (1.B), Miroslava Sivulková (2. ročník) a Alica Štofirová (4. ročník). Všetci boli odmenení vecnými cenami, ďakovným listom a domov odchádzali bohatší o umelecký zážitok, ktorý ich určite povzbudil a motivoval k ďalším recitátorským pokusom. Žiakov na prednes pripravovali Mgr. Viktória Cúrová, PaedDr. Slávka Kerekaničová a Mgr. Jana Morongová.

          • Úspech talentovaných maliarov

          • Výzva Vihorlatskej knižnice v Humennom zúčastniť sa výtvarnej súťaže Môj obľúbený knižný hrdina nás oslovila a nadchla. Knižný svet nám ponúka pestrú škálu literárnych hrdinov. Sú medzi nimi takí, ktorí nás dokážu rozosmiať, motivovať, inšpirovať, fascinovať, ale aj tí, čo v nás vyvolajú súcit a žiaľ. Osamelý Robinson, zvedavá Alica z krajiny zázrakov či zasnená Anna zo Zeleného domu sa stali námetmi pre žiacke maliarske dielka. Súťažilo sa v troch vekových kategóriách: deti materskej školy, mladší žiaci a žiaci II. stupňa. Zapojiť sa nám skutočne oplatilo. Historicky sme si odniesli všetky tri umiestnenia v 3. kategórii. Richard Šoth z 8. A triedy získal 1. miesto, Karin Leličová zo 6. ročníka sa umiestnila na 2. mieste a Tamara Sochaničová z 9. ročníka skončila na 3. mieste. Zároveň dve ôsmačky Lucia Petiková a Daniela Goroľová boli ocenené čestnými uznaniami. Žiaci pracovali pod vedením PhDr. Ľubice Verbickej. Všetkým výhercom patrí poďakovanie a srdečná gratulácia.

        • Valentínska pošta
          • Valentínska pošta

          • 14. február patrí sviatku svätého Valentína, ktorý je čoraz viac populárnejší. Viete, ako vznikol? Jedna z legiend vraví, že pôvodne pohanský kňaz Valentín, obrátený na kresťanskú vieru, žil v Ríme v treťom storočí po Kristovi. V ríši v tom čase platil dekrét cisára Claudia, ktorým sa zakazovalo rímskym vojakom ženiť sa. Svätý Valentín považoval nariadenie za porušenie Božích zákonov a snúbencov tajne oddával. Za to skončil vo väzení. Aj tam pomáhal kresťanom a robil zázraky. Najznámejším z nich je vrátenie zraku dcére žalárnika, do ktorej sa zamiloval. Keďže Valentín sa svojej viery nevzdal, 14. februára 270 ho Rimania popravili. Legenda dodáva, že Valentín pred popravou napísal lístok žalárnikovej dcére s vyznaním lásky. Tak vznikla prvá symbolická valentínka.

            Svätého Valentína – patróna zaľúbených, priateľov a milujúcich rodičov sme si pripomenuli aj u nás formou školskej Valentínskej pošty. Počas celého týždňa žiaci vhadzovali do ozdobenej škatule listy, milé odkazy alebo obrázky s venovaním. Všetky valentínky boli 14. februára doručené adresátom. Pošty bolo neúrekom. Naši žiaci nezabudli ani na vyučujúcich či nepedagogických zamestnancov. V tento deň bolo potešené nejedno srdiečko. Kiežby sme takíto láskyplní boli aj v bežné dni nášho života.