• Valentínska pošta

• 14. február patrí sviatku svätého Valentína, ktorý je čoraz viac populárnejší. Viete, ako vznikol? Jedna z legiend vraví, že pôvodne pohanský kňaz Valentín, obrátený na kresťanskú vieru, žil v Ríme v treťom storočí po Kristovi. V ríši v tom čase platil dekrét cisára Claudia, ktorým sa zakazovalo rímskym vojakom ženiť sa. Svätý Valentín považoval nariadenie za porušenie Božích zákonov a snúbencov tajne oddával. Za to skončil vo väzení. Aj tam pomáhal kresťanom a robil zázraky. Najznámejším z nich je vrátenie zraku dcére žalárnika, do ktorej sa zamiloval. Keďže Valentín sa svojej viery nevzdal, 14. februára 270 ho Rimania popravili. Legenda dodáva, že Valentín pred popravou napísal lístok žalárnikovej dcére s vyznaním lásky. Tak vznikla prvá symbolická valentínka.

Svätého Valentína – patróna zaľúbených, priateľov a milujúcich rodičov sme si pripomenuli aj u nás formou školskej Valentínskej pošty. Počas celého týždňa žiaci vhadzovali do ozdobenej škatule listy, milé odkazy alebo obrázky s venovaním. Všetky valentínky boli 14. februára doručené adresátom. Pošty bolo neúrekom. Naši žiaci nezabudli ani na vyučujúcich či nepedagogických zamestnancov. V tento deň bolo potešené nejedno srdiečko. Kiežby sme takíto láskyplní boli aj v bežné dni nášho života.

• Európsky deň 112

• 11. februára sme si pripomenuli 32. výročie vzniku Jednotného európskeho núdzového telefónneho čísla 112. O jeho správnom a efektívnom používaní prišli k nám do školy porozprávať pracovníci Rýchlej lekárskej pomoci (LRP) Snina. Profesionálni záchranári Bc. Branislav Taňko a Radovan Ruňanin zážitkovou formou priblížili deťom svet záchranárov, ukázali im základy poskytovania prvej pomoci a telefonovanie na tiesňovú linku. Ochotne odpovedali na otázky všetkých zvedavcov, ktorých nebolo málo. Veľkým lákadlom pre žiakov bola možnosť nácviku kardiopulmonálnej resuscitácie na figuríne. Pri „hre na záchranárov“ si mnohí uvedomili, že človek nemá 7 životov ako ich hrdina v počítačovej hre. Aj preto sú takéto praktické aktivity veľmi vzácne a v budúcnosti niekomu pomôžu zachrániť zdravie či život.

• Výstava retro hračiek

• Minulý týždeň sme mali možnosť pozrieť si zaujímavú zbierku retro hračiek. V priestoroch školskej knižnice boli vystavené hračky, s ktorými sa v detstve hrávali rodičia a starí rodičia našich žiakov. Bábiky, drevené kolísky, autíčka, stavebnice, ale i aktovka, peračník nostalgicky pripomenuli minulé časy. Každá z týchto vecí má svoj vlastný príbeh popretkávaný spomienkami majiteľov. Deduškom medzi vystavenými hračkami je viac ako 50 rokov starý plyšový medvedík patriaci rodine prváka Mateja Sentivana. Všetky deti, ktoré ochotne priniesli tieto skvosty do školy, boli odmenené  sladkosťami.

• Školské kolo vo futbale

• 27. januára 2023 sa v telocvični uskutočnilo školské kolo vo futbale. Žiaci druhého stupňa si zmerali sily vo vzájomných zápasoch. Víťazmi sa stali žiaci deviateho ročníka, ktorí vo finále porazili ôsmakov a títo v rebríčku obsadili druhé miesto. Tretia priečka patrí žiakom piateho a šiesteho ročníka, ktorí vytvorili spoločné družstvo.

Výsledky jednotlivých zápasov:

5. a 6. ročník – 7. ročník             5 : 2

5. a 6. ročník – 8. ročník             0 : 8

8. ročník – 9. ročník                    4 : 7

Najlepšími strelcami turnaja sa stali:

Samuel Rudy  (8.A)                  - 7 gólov

Sebastián Baranec (8.A)          - 3 góly

Marek Telvák (9. ročník)           - 3 góly

• Všetkovedko

• Štrnásty ročník celoslovenskej vedomostnej súťaže VŠETKOVEDKO má už svojich víťazov. Do veľkého súboja o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími sa zapojili tisíce detí. Otázky z vlastivedy, prírodovedy, slovenského jazyka, matematiky, informatickej, dopravnej, hudobnej a výtvarnej výchovy potrápili aj hlávky našich druhákov, tretiakov a štvrtákov. Mnohým z nich sa vo svojej kategórii podarilo zaradiť medzi 30 % najúspešnejších riešiteľov a získali titul Všetkovedko. Najviac sa darilo:

2. ročník – Marek BĽANDA

3. ročník – Sandra BODOROVÁ, Ema DENALUCOVÁ

4. ročník – Alica ŠTOFIROVÁ, Sofia ČOKINOVÁ, Ella KAPRAĽOVÁ

Okrem úspechu sú pre deti motiváciou aj pekné darčeky od organizátora súťaže – Talentída, n.o..

• Karneval

• Po dvojročnom období protipandemických opatrení sme v našej škole opäť zažili pravú karnevalovú atmosféru. 31. januára si žiaci na 1. vyučovacej hodine prevzali výpisy klasifikácie za 1. polrok a potom sa akoby mávnutím čarovného prútika premenili na rozprávkové bytosti. Viac ako 50 karnevalových masiek zaplnilo priestory spoločenskej miestnosti, ktorej pekná výzdoba avízovala, že v nej bude poriadna zábava. A veru aj bola. Na tanečnom parkete sa spoločne zvŕtali čarodejníci, veselí klauni, nežné princezné, zúriví draci, piráti, Spidermani, Harry Potter, Mimoni, hrozno, žiarivé slnko, obyvatelia zvieracej ríše a veľa iných čarovných bytostí, ktoré výrobe svojho kostýmu venovali náležitú pozornosť. Nechýbala im kreativita a originalita, čo ocenila trojčlenná porota. Všetky masky boli odmenené cenami. Vyvrcholením karnevalovej párty bola tombola. Napätie pri jej žrebovaní striedala radosť z výhry. Hoci sa šťastena neusmiala na všetkých, domov si každý odniesol dobrú náladu.