• Informácie k zápisu žiakov do 1. ročníka

na školský rok 2024/2025

Termín prijímania

Riaditeľstvo ZŠ s MŠ, SNP 412, Stakčín oznamuje všetkým budúcim prvákom a ich zákonným zástupcom, že zápis na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole sa bude konať v čase od 1. apríla do 30. apríla 2024.

Spoločný slávnostný zápis sa koná 10. apríla 2024 o 15,00 hod. v budove ZŠ

Základná škola začína konanie vo veci zápisu na základe podnetu zákonného zástupcu dieťaťa. Týmto podnetom je prihláška na vzdelávanie v základnej škole (ďalej len „prihláška“), vyplnená zákonným zástupcom.

Kedy sa bude konať zápis a akou formou?

Na základe platného všeobecného záväzného nariadenia zriaďovateľa - obce Stakčín sa zápis uskutočňuje v čase od 01. apríla do 30. apríla, ktorý predchádza začiatku školského roka, v ktorom má dieťa začať plniť povinnú školskú dochádzku.

Vaše dieťa môžete zapísať dvomi spôsobmi:

1. elektronicky -  vyplnením elektronickej prihlášky, ktorú nájdete v hlavnom menu Zápis žiakov do 1. ročníka  v sekcii Elektronická prihláška. Formulár elektronickej prihlášky bude sprístupnený od 1.4.2024. Škola si prihlášku vytlačí a v čase zápisu ju zodpovedný zamestnanec skontroluje so zákonnými zástupcami dieťaťa priamo v škole a následne ju zákonní zástupcovia podpíšu.
        2. v listinnej podobe prostredníctvom formulára prihlášky, ktorý nájdete v sekcii Tlačivá. V tejto sekcii sú sprístupnené aj ďalšie povinné prílohy k zápisu Vášho dieťaťa do ZŠ.

Ak vyplníte prihlášku elektronicky, súčasťou elektronickej prihlášky je povinná príloha č. 3, ktorú je potrebné vytlačiť, podpísať a doniesť v čase zápisu do školy.

Prihláška je podaná a platná, ak je podpísaná oboma zákonnými zástupcami a bola podaná akýmkoľvek vyššie popísaným spôsobom. Preto Vás žiadame, aby ste dôsledne pristupovali k vyplňovaniu údajov v prihláške podľa rodného listu dieťaťa a občianskych preukazov zákonných zástupcov.

K overeniu údajov vo formulári  prihlášky je potrebné priniesť originál rodného listu dieťaťa a preukázať sa občianskym preukazom.

Zákonní zástupcovia, ktorí nemajú možnosť komunikovať so školou elektronicky, si môžu vyzdvihnúť formulár prihlášky a ostatné tlačivá osobne v škole od 1. apríla 2024 v čase od 7,30 do 15,30 hod. Vyplnenú prihlášku doručia do školy osobne v pracovných dňoch v stanovenom čase.

Podľa § 144a ods. 1 školského zákona  sa na prihláške vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa. Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:

• jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad neoverenou kópiou rozhodnutia súdu),
        • jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (túto skutočnosť je možné preukázať napríklad potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu, ktoré nie je schopný sa podpísať) alebo
        • vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (túto skutočnosť je možné preukázať napr. písomným vyhlásením podľa prílohy č. 1 Čestné vyhlásenie zákonného zástupcu.

V prípade, ak:

• jeden zo zákonných zástupcov dieťaťa zomrel, v podaní túto skutočnosť preukáže fotokópiou úmrtného listu, resp. formou nahliadnutia do úmrtného listu,
        • dieťa vychováva iba matka  a otec nie je na rodnom liste dieťaťa uvedený, v podaní túto skutočnosť matka preukáže fotokópiou rodného listu dieťaťa, resp. formou nahliadnutia do rodného listu dieťaťa.

Na prihláške postačuje podpis len jedného zákonného zástupcu, ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, a ak o tejto skutočnosti predložia vyplnenú a podpísanú prílohu č. 2  - Písomné vyhlásenie zákonných zástupcov.

Návrat dieťaťa prijatého na základné vzdelávanie na základe právoplatného rozhodnutia o prijatí žiaka do školy vydaného riaditeľom základnej školy, ktoré sa od 1. septembra 2024 stane žiakom základnej školy, späť do materskej školy už nie je možný.

Ako postupovať, ak dieťa nedosiahlo školskú zrelosť?

Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, môže riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu rozhodnúť o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a informovaného súhlasu zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia. Zákonný zástupca je povinný oznámiť túto skutočnosť riaditeľovi školy.

Ak je zapísané dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, predloží zákonný zástupca  vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie do vydania rozhodnutia o prijatí dieťaťa do základnej školy,  najneskôr však do 10. júna 2024.

Ako postupovať v prípade, že dieťa nedovŕšilo 6. rok veku a chcete ho do školy zapísať?

Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré k 31. augustu 2023 (vrátane) nedovŕšilo šiesty rok veku, ak zákonný zástupca pri zápise predloží riaditeľovi školy súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.

Ako sa dozviete, že dieťa je prijaté do školy?

Riaditeľka školy najneskôr do 15. júna vydá rozhodnutie o prijatí (resp. neprijatí) dieťaťa a doručí ho do elektronickej schránky zákonného zástupcu. V prípade, že zákonní zástupcovia nemajú aktívnu elektronickú schránku na doručovanie elektronických dokumentov, bude mu rozhodnutie doručené v listinnej podobe.

Pre bližšie informácie odporúčame s nami komunikovať telefonicky (057/76 92 118) alebo elektronickou formou (skola@zsstakcin.edupage.org).