Deň Zeme
Vedeli ste o tom, že aj tu v najvýchodnejšom cípe Slovenska máme prales, ktorý bol v roku 2007 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO?
Toto, ale aj mnoho iných zaujímavostí sa mohli žiaci 4. a 5. ročníka dozvedieť na besede pri príležitosti Dňa zeme. Boli veľmi vďačnými poslucháčmi, často sa zapájali do debaty a kládli nespočetné otázky. Pani Iveta Buraľová, pracovníčka NP Poloniny, nenechala ani jednu otázku bez odpovede. Z jej rozprávania, ale aj z prezentácie obrázkov sa žiaci dozvedeli o práci ochranárov, o vzácnych rastlinách a živočíchoch, ktoré žijú v tomto chránenom území. Priniesla so sebou aj plný batoh prírodnín a deti si mohli poprezerať i dotknúť sa lebky vlka i líšky, parohov, klov, diviaka, vajíčok vtákov i hadov. Telá uhorených živočíchov zo zhoreniska si prezerali so smútkom a ľútosťou na tvári. Zhoreté telo dážďovky, či kuklu motýľa si budú pamätať určite lepšie ako nejaký slovný zákaz vypaľovania trávy.
Pekné kvety, motýle, veľké šelmy, ale aj majestátne až 300-ročné buky a jedle – to je súhra rastlín a živočíchov, všetkého živého aj neživého. A to je NP Poloniny.
Môžeme byť radi, že sme súčasťou takej krásnej prírody. Treba ju však chrániť a to musíme naučiť aj našu mladú generáciu. Myslím, že aj táto prednáška, vďaka pani Buraľovej, zasiala malé zrnko poznania.