Vydajte sa s nami na dobrodružnú cestu za pokladom. Otec Pippi Dlhej Pančuchy, černošský kráľ, objavil raz jeden poklad. Pippi ho celá nadšená chcela rozdať deťom, ale otec nesúhlasil. Avšak ponúkol im možnosť vykúpiť si ho dvanástimi dukátmi. Tie mali dostať za úspešné zvládnutie jednotlivých súťaží (napríklad Rybičky, Obruč, Hádaj, Poháre, Fúkaná, Vlajky, Štafeta a ďalšie). V získaní tohto pokladu im mohli pomôcť aj ich rodičia, a preto sa 15. 11. 2024 od 16,00 do 20,00 hod. v spoločenskej miestnosti základnej školy zúčastnilo 25 detí spolu so svojimi rodičmi zábavno-športového popoludnia. A že zábava to bola veľká, to by ste pozerali. Rodičia rozdelení do 4 družstiev podľa farieb (červení, žltí, zelení, modrí) súťažili ako draci, aby vydobyli poklad pre svoje deti. A veruže sa im to aj podarilo. Všetky 4 družstvá získali 12 dukátov a vykúpili poklad Pippinho otca. No nenechali si ho iba pre seba, ale spravodlivo si ho rozdelili. Po náročnej, ale úspešnej ceste, ich čakalo zaslúžené občerstvenie v školskej jedálni.
Cesta za pokladom
Olympiáda zo slovenského jazyka
Úspech deviatačky A. Demjanovej na olympiáde zo SJL
Aktuálny 17. ročník olympiády zo slovenského jazyka a literatúry bude pamätný pre deviatačku Alexandru Demjanovú, pretože v okresnom kole tejto vedomostnej súťaže si vybojovala 2. miesto. Krásne umiestnenie je zaslúženou odmenou za poctivú prípravu žiačky pod didaktickým vedením slovenčinárky PhDr. Ľubice Verbickej. V priestoroch Centra voľného času Dúha v Humennom sa 13. novembra 2024 stretli víťazi školských kôl z 24 základných škôl z okresov Snina, Humenné a Medzilaborce. V kategórii C v rámci sninského okresu si svoje komunikačné schopnosti a vedomosti zo slovenského jazyka a literatúry overilo osem žiakov. Súťažilo sa v troch samostatných častiach: písomný test s úlohami zameranými na prácu s textom, čítanie s porozumením a aplikáciu poznatkov z gramatiky a literatúry. Následná transformácia textu prebiehala taktiež v písomnej forme. Tretia časť predstavovala tvorbu a ústne podanie rečníckeho prejavu. Väčší počet konkurentov zvyšoval nároky na výkony súťažiacich, iste znásoboval trému, preto sme na úspech našej žiačky patrične hrdí. Saške patrí gratulácia a poďakovanie za zdarnú reprezentáciu školy.
Návšteva Múzea rusínskej kultúry v Stakčíne
Žiaci 5., 6. a 7. ročníka sa vydali na cestu do minulosti a navštívili Múzeum rusínskej kultúry v Stakčíne, v ktorom ich doprevádzala pracovníčka obecného úradu, pani Mariana Grodzová. Počas prehliadky im slovami doplnila zaujímavé informácie o živote rusínskych predkov. V múzeu mohli vidieť tradičnú dedinskú izbu s posteľou, skriňou, stolom či riadom. Najvzácnejším predmetom je dvestoročná drevená truhlica nazývaná lada. Je ručne tesaná a na nej sa nachádza významný ornament, tzv. slovanský kvet života. V múzeu nechýbajú ani nástroje a náradie, ktoré sa každodenne používali v domácnostiach a pri poľnohospodárskych prácach. Zaujímavý bol tiež včelín a mlyn na mletie zrna. Vystavené artefakty si žiaci mohli vyskúšať a chytiť do rúk, čím sa ich dotkla naozaj živá história.
Cesta z pokladom
Návšteva divadelného predstavenia v DJZ Prešov
Po dlhšom čase sme oživili tradíciu vycestovať za kultúrou do kamenného profesionálneho divadla práve v tomto jesennom období. Pre 42 vybraných žiakov z II. stupňa sme vybrali bláznivú komédiu H. Lewisa Zbabraná hra v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Inscenáciu s detektívnou zápletkou pod režisérskou taktovkou Michala Náhlika naštudovali a početnému žiackemu publiku z rôznych kútov Prešovského kraja predviedli členovia divadelného krúžku Technickej univerzity Košice. Hra, kde sa všetko vymykalo spod kontroly, scenár aj scéna boli v závere v troskách, no napriek tomu museli herci dotiahnuť predstavenie do konca, bola zábavná, interaktívna a v každom okamihu prekvapujúca. Sledovať, ako počas hrania sa divadelníkom nič nedarí, všetko sa „babre“, rozpadáva, čo im spôsobuje až tragické okamihy, naopak divákom pripravili komickú a príťažlivú produkciu, na ktorej sme sa schuti zasmiali. Domov sme sa vracali plní pozitívnej energie z vydareného a nevšedne stráveného dňa.
Fitness v praxi
O zdravom životnom štýle, ktorý je jej neoddeliteľnou súčasťou života, behu, turistike, ale aj iných športoch žiakom 8. a 9. ročníka prišla porozprávať osobná fitness trénerka Kristína Harmaňošová. Tvrdí, že cvičenie nie je iba o pálení kalórií a výzore, ale aj o radosti z pohybu a zlepšovaní zdravia. Ozrejmila nám, ako si predstaviť fitness v praxi, ako je to s rovnakou váhou u žien, ktoré cvičia v porovnaní s tými, ktoré necvičia. Pripomenula, že základom správneho stravovania je najmä vzťah k jedlu a poznanie jeho hodnôt (kalórie). V súčasnosti je mnoho intolerancií a rôznych životných štýlov, ktoré je taktiež potrebné zohľadniť pri cvičení a stravovacích návykoch.
Ruský film v škole
Súkromné centrum voľného času v Košiciach ponúklo možnosť zapojiť sa do 21. ročníka akcie „Ruský film v škole“. Do tejto zaujímavej aktivity sa zapojili aj naši šikovní žiaci a žiačky. Po premietnutí krátkej rozprávky Neznajka na Lune od ruského spisovateľa Nikola Nosova, rôznych kvízoch a hrách, uskutočnili na hodinách výtvarnej výchovy tvorivú dielňu, počas ktorej mali nakresliť hlavnú postavu Neznajku alebo ľubovoľnú scénku z tejto rozprávky, ktorá ich najviac zaujala. Porota pripravila výstavu, vyhodnotila obrázky a vybrala tri najkrajšie práce. Diplomy tak získali za 1. miesto Ella Kapraľová (6. ročník), 2. miesto Karin Leličová (8. ročník) a 3. miesto Aniuta Mashkarynets (9. ročník). A nielen to, bola odovzdaná aj cena poroty, ktorú získali Erik Bodnár z 8. ročníka a Alica Štofirová zo 6. ročníka. Všetkým srdečne blahoželáme.