• Enviroprojekt 2008

• Zachráňme zelený raj v Chotinke

Cieľom projektu bolo formou prednášok a  priamym monitorovaním potoka Chotinka zvyšovať a rozširovať úroveň vedomostí  žiakov o živočíšstve a rastlinstve údolia Chotinky a pestovať  kladný vzťah k životnému prostrediu. Naša žiadosť o dotáciu bola schválená a na zabezpečenie tohto projektu  MŠ SR schválilo čiastku 90 000,- Sk. Získané finančné prostriedky sme použili na nákup videokamery, štyroch mikroskopov  a učebných pomôcok do kabinetu chémie a prírodopisu, ktoré boli zároveň použité pri  realizácii jednotlivých aktivít projektu.Projektbol realizovaný prostredníctvom 5 aktivít. Jednotlivé aktivity nadväzovali na hlavné ciele projektu. Zamestnanci NP Poloniny pripravili pre žiakov zaujímavé prednášky, ktoré boli súčasťou každej aktivity.

Témy prednášok: Bezstavovce tečúcich vôd, Brehové porasty a invázne rastliny Chotinky, Vtáctvo  v lokalite Chotinky, Vplyv divokých skládok na tok Chotinky.

Realizované aktivity projektu:

Aktivita č. 1: Biomonitoring makroskopických vodných bezstavovcov

Aktivita č. 2: Mapovanie riečneho koridoru a brehových porastov

Aktivita č. 3: Zo života našich operencov

Aktivita č. 3: Ekopátrači alebo monitoring divokých skládok v doline Chotinky.

Aktivita č. 5: „Správame sa ekologicky?“

Kvalitatívne výstupy projektu:

1. Poznávanie biodiverzity lokality potoka Chotinka
        2. Rozvíjanie pozitívnych hodnôt a postojov žiakov, viesť ich k priamej účasti na riešení ekologických problémov.
        3. Utváranie ochranárskych postojov u žiakov.
        4. Prostredníctvom dotazníka skúmať úroveň environmentálneho povedomia respondentov.
        5. Využitie získaných poznatkov z projektu pri príprave na biologickú olympiádu v školskom roku 2008/2009
        6. Monitoring a výsledky pozorovaní využívať vo vyučovaní prírodovedných predmetov.

Kvantitatívne výstupy projektu:

1. Propagácia projektu v miestnych novinách a v školskom časopise Lúčik.
        2. Zhotovenie informačného panelu s konkrétnymi výsledkami projektu a dokumentáciou vo vestibule školy.
        3. Realizovanie spoločných environmentálnych aktivít so správou NP Poloniny (každoročné čistenie potoka Chotinka – aspoň 100 žiakov).
        4. Priama účasť žiakov, rodičov a pedagogických zamestnancov na riešení ekologických problémov.
        5. Overenie teoretických vedomostí získaných počas projektu v praktickej časti (biomonitoring).