• Zdravie v školách 2009

• Vezmime zdravie do svojich rúk

V rámci rozvojového programu Zdravie v školách sme spracovali projekt s názvom Vezmime zdravie do svojich rúk.Projekt bol zameraný pre žiakov I. stupňa základnej školy a deti materskej školy. Cieľom realizovaných aktivít bolo viesť žiakov k správnej starostlivosti o vlastné zdravie. Špecifické ciele naplnili hlavnú myšlienku celého projektu - evokovať v žiakoch, učiteľoch, rodičoch a v komunite okolo školy pocit zodpovednosti za svoje zdravie. Z hľadiska obsahu i časového harmonogramu sme aktivity projektu realizovali v troch etapách:

1. Aktivity zamerané na oblasť duševného zdravia
        2. Aktivity zamerané na výchovu k zdraviu a zdravú výživu
        3. Aktivity zamerané na prevenciu ochorení

Z MŠ SR nám boli pridelené finančné prostriedky vo výške 1296 €. Aktivity boli realizované v mesiacoch september až december 2009. Kvôli rekonštrukcii školy sa dve aktivity (aktivita č. 1 a aktivita č. 5) uskutočnili v iných termínoch. Počet aktivít projektu ostal nezmenený.

Realizované aktivity:

1. Spolu to dokážeme - športová olympiáda pre deti MŠ a žiakov ZŠ
        2. Noc odvahy
        3. Farebná hodinka
        4. Týždeň zdravého maškrtenia
        5. Pokusy veselo i vážne (alebo všeličo o zuboch)
        6. Ako pomôžem kamarátovi ak sa poraní?
        7. Zdravý Mikuláš

Kvalitatívne výstupy projektu:

1. Žiaci plnením aktivít projektu získali teoretické i praktické poznatky o dodržiavaní zdravých návykov, správnej životospráve, o zdravom životnom štýle.
        2. Na hodinách telesnej výchovy a v rámci voľnočasových aktivít využívame zdravotné cvičenie ako prevenciu správneho držania tela, relaxačné cvičenia v priebehu i mimo vyučovania.
        3. Atraktívnou formou podporujeme pohybové aktivity žiakov organizovaním zaujímavých športových  podujatí (spoločné cvičenie mladších žiakov s predškolákmi, cvičenie s hudbou, cvičenie s fit loptami)
        4. Na hodinách prírodovedy využívame  výsledky pozorovaní z pokusov realizovaných v rámci projektu.
        5. Na propagáciu zdravej výživy využívame významné dni súvisiace so zdravým životným štýlom (Svetový deň výživy, Svetový deň zdravia, Svetový deň mlieka, Svetový deň vody, ...)

Kvantitatívne výstupy projektu:

1. Zakúpením termonádob na čaj a minerálnu vodu sa skvalitnil pitný režim žiakov.
        2. Zhotovenie nástenky Zdravá škola.
        3. Propagácia projektu v školskom časopise Lúčik.
        4. Zakúpenie učebnej pomôcky model Imunita.
        5. Prehĺbenie spolupráce s rodičmi, naďalej chceme pokračovať v organizácii  spoločných stretnutí (tvorivé dielne žiakov s rodičmi, spoločný športový deň s rodičmi, cvičenie a súťaženie rodičov s deťmi).