• Biodiverzita Polonín

Žiaci 5. a 6. ročníka sa vo štvrtok 11. 4. 2024 zúčastnili výchovno–vzdelávacej exkurzie do prírodnej rezervácie Grúnik, miesta výskytu chránenej čemerice purpurovej. Okrem rôznych zaujímavých aktivít zameraných na poznávanie a pozorovanie prírodnín vyskytujúcich sa v Národnom parku Poloniny si žiaci vyhrnuli rukávy, nasadili rukavice a na úseku dlhom asi 300 metrov vyzbierali 10 vriec odpadu v celkovej hmotnosti asi 100 kilogramov. Patrí im veľká vďaka za to, že nielen environmentálne myslia, ale dokazujú to aj svojimi činmi.

• Marec – Mesiac knihy

V marci sme si aktivitou Prebuď náš strom pripomenuli, že marec je Mesiac knihy. Cieľom tejto aktivity bolo zvýšiť a podporiť u žiakov čítanie a čitateľskú gramotnosť či návštevnosť knižnice. Žiaci počas celého mesiaca mohli prečítať ľubovoľnú knihu podľa vlastného výberu, následne si vziať lístok, na ktorý nakreslili hlavnú postavu, uviedli autora a názov diela, z ktorého postava pochádza. Takto vyplnený lístok zavesili na strom, ktorý bol umiestnený na chodbe školy. Postupne listov pribúdalo, ako pribúda na jar, a takto žiaci „prebudili“ náš strom do nového ročného obdobia. O túto aktivitu bol zo strany žiakov veľký záujem, o čom svedčal veľký počet listov. Začiatkom mesiaca apríl sme náhodne vyžrebovali piatich žiakov, ktorí získali knižnú odmenu. Išlo o žiakov: Alex Kapraľ (1. roč.), Boris Buraľ (2. A), Lenka Lukáčová (2. A), Martina Surmajová (5. roč.), Tomáš Pitlanič (7. roč.).

• Návšteva Mini ZOO v Snine

Dňa 9. 4. 2024 48 žiakov prvého stupňa so svojimi učiteľkami a vychovávateľkami strávili príjemné slnečné popoludnie v areáli Mini ZOO v Snine. Ide o najvýchodnejšiu zoologickú záhradu na Slovensku, ktorá poskytuje domov a zdravotnú starostlivosť ranenej divožijúcej zveri. Takto tu našiel domov aj zubor lesný, ktorý dostal meno Matúš. Keď mal 3 roky, zrazilo ho auto a spôsobilo mu zranenie zadnej nohy. Odvtedy teší návštevníkov spolu s kravami, ovcami, prasatami, sliepkami, lamami, hydinou, pávmi a rôznymi inými našimi i cudzokrajnými zvieratami. Najväčšiu radosť mali naši najmenší z kŕmenia zvierat. Aby zvieratkám nespôsobili bolesť brucha, krmivo si deti zakúpili na mieste. Aj takto sa vytvárajú pozitívne kontakty medzi ľuďmi a zvieratami, čo je vlastne cieľom tejto mini ZOO.

• Na potulkách s angličtinou

Centrum voľného času v Snine zverejnilo výsledky 2. kola okresnej súťaže Na potulkách s angličtinou. Cieľom tohto kola bolo vytvoriť poster na tému The United Kingdom. Karin Leličová (7. ročník), Eva Lukáčová (8. ročník) a Nella Kofirová (9.B) sa so svojimi prácami umiestnili v zlatom pásme. Dievčatám blahoželáme.

Riaditeľka ZŠ s MŠ, SNP 412, Stakčín oznamuje zákonným zástupcom budúcich prvákov, že slávnostný zápis žiakov do 1. ročníka ZŠ pre školský rok 2024/2025 sa uskutoční

10. apríla 2024 od 15,00 hod. v budove Základnej školy.

Bližšie informácie k zápisu do 1. ročníka ZŠ pre školský rok 2024/2025 nájdete tu.

• Návšteva Mestskej knižnice v Snine

Dňa 25. 3. 2024 navštívilo 15 našich žiakov Mestskú knižnicu v Snine, ktorá v rámci Mesiaca knihy ponúka školám rôzne podujatia. Žiaci si mohli prezrieť priestory mestskej knižnice, boli oboznámení s podmienkami vypožičiavania kníh a zúčastnili sa aktivít spojených s literatúrou. Miestne knihovníčky žiakom kládli zaujímavé otázky zo života viacerých (nielen) slovenských spisovateľov, premietli dokument o Pavlovi Dobšinskom, navzájom si čítali z vybranej knihy či dopĺňali vynechané slová z prečítaného textu. Návšteva miestnej knižnice sa žiakom páčila, nakoľko niektorí z nich jej nové priestory dosiaľ nenavštívili.

Piatok 19. 4. 2024